Software Developer
www.metinpolat.net

Python Nedir ? Neden Bu Kadar Popüler Oldu ?

0 58

Python, çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilen popüler bir genel amaçlı programlama dilidir.

Üst düzey veri yapıları, dinamik yazım, dinamik ciltleme ve bileşenleri birbirine bağlayan komut dosyası oluşturma veya “glue code” için olduğu gibi karmaşık uygulama geliştirme için yararlı kılan daha birçok özellik içerir.

Neredeyse tüm işletim sistemlerine sistem çağrıları yapmak ve C veya C ++ ile yazılmış kodu çalıştırmak için genişletilebilir.

Yaygınlığı ve neredeyse her sistem mimarisinde çalışabilme yeteneği nedeniyle, Python çeşitli farklı uygulamalarda bulunan evrensel bir dildir. Python, yorumlanmış, etkileşimli, nesneye yönelik bir programlama dilidir.

Modülleri, istisnaları, dinamik yazmayı, çok yüksek düzeyde dinamik veri türlerini ve sınıfları içerir. Programlama dili, Python Paket Dizini’nde (PyPI) bulunan binlerce üçüncü taraf modülü içerir.

PyPI, web geliştirme için Django ve veri bilimi için NumPy, Pandas ve Mathplotlib gibi farklı uzmanlık için popüler standartlar sağlar.

Python Hakkında Bilgilendirme

İlk olarak 1980’lerin sonlarında Guido van Rossum tarafından geliştirilen Python, Python Geliştirme Önerileri (PEP) aracılığıyla halkla tartışmayı yöneterek açık kaynaklı bir programlama dili olarak gelişti.

2018 yılında van Rossum, dilin Hayat İçin Diktatör Diktatör (BDFL) olarak istifa etti ve PEP 13’te resmi olarak belirtildiği gibi, dilin liderliği için bir yönlendirme konseyi kuruldu.

Python Yazılım Vakfı (PSF), Python programlama dilinin arkasındaki fikri mülkiyet haklarını elinde tutan 501 (c) (3) kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Buna Python sürüm 2.1 ve sonrası, PyPI, CPython referans uygulaması ve dili korumak için altyapı dahildir.

PSF ayrıca yazılım işçiliği için hibeler sağlar ve yılda birden fazla PyCon konferansı düzenler. Python, şu anda üçüncü ana sürümünde ve düzenli olarak güncellenmektedir.

 

Genelde Python Yazılım Dili Kimler Tarafından Kullanılır ?

  • Firefox için en iyi bilinen Mozilla, Python’ da yazılmış “230 bin satırın üzerinde kod” yazdığını söylüyor.
  • Google, dahili Python eğitimini paylaşıyor.
  • Microsoft, IDE, Visual Studio Code ile Python geliştirmeyi desteklemektedir.
  • Netflix, bölgesel yük devretme izleme yazılımından veri bilimine kadar her şey için kapsamlı Python kullanımını paylaşıyor.

Uber, verileri paylaşmak için Jupyter Notebook ve IPython kullandığını söylüyor.Ayrıca, birçok BT altyapı teknolojisi Python’ da yazılmıştır.

Tüm dünyada veri merkezlerinde özel ve genel bulutlara güç veren büyük bulut bilişim projesi OpenStack için kullanılan birincil dildir.

Altyapı otomasyon yazılımı Ansible Python’ da da yazılmıştır. Ayrıca Caliber ve OpenShot gibi masaüstü yazılımları yazmak için de kullanılır.

Blender, kullanıcıların Python’ da komut dosyası yazmasına izin veren diğer dillerde yazılmış birçok uygulama arasında yer alıyor.

Ayrıca makine öğrenimi ve bilimsel, istatistiksel, matematiksel ve diğer özel bilgi işlem türleri için popüler bir dildir. Raspberry Pi bile kurucuların Python’ u öğretmek için platformu kullanma planından adını aldı.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.