Software Developer
www.metinpolat.net

MySQL Nedir?

0 40

MySQL, ilişkisel veritabanlarını yönetmenizi sağlayan bir veritabanı yönetim sistemidir. Oracle tarafından desteklenen açık kaynaklı bir yazılımdır.

MySQL’in adı My ve SQL, MySQL’in birleşimidir.

MySQL C ve C ++ ile yazılmıştır. 1995 yılında AB adında bir İsveç şirketi tarafından geliştirildi. Sun Microsystems adlı Amerikan teknoloji şirketi MySQL AB’yi 2008 yılında satın aldıklarında tam mülkiyete sahip oldular. Daha sonra ise Amerikan teknoloji devi, 2010’da Oracle Sun Microsystems’in kendisini satın aldı ve o zamandan beri MySQL pratikte Oracle’ın mülkiyetinde.Bu tür veritabanlarının ana artılarından biri, platformlar arası olmasıdır. OS MAC, Linux ve Windows’da başlatılabilirler.

Bu, bir kuruş ödemeden MySQL kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, isterseniz kaynak kodunu ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

MySQL açık kaynaklı bir yazılım olmasına rağmen, premium destek hizmetleri almak için Oracle’dan ticari bir lisans sürümü satın alabilirsiniz.

MySQL, Oracle Database veya Microsoft SQL Server gibi diğer veritabanı yazılımlarına kıyasla ustalaşmak oldukça kolaydır.

MySQL, UNIX, Linux, Windows gibi çeşitli platformlarda çalışabilir. Bir sunucuya hatta masaüstüne yükleyebilirsiniz. Ayrıca, MySQL güvenilir, ölçeklenebilir ve hızlıdır.

Web siteleri veya web uygulamaları geliştiriyorsanız, MySQL iyi bir seçimdir. MySQL, Linux, Apache, MySQL ve PHP’yi içeren LAMP yığınının önemli bir bileşenidir.

Mysql resmi web sitesi : https://www.mysql.com

Mysql açık kaynak github linki : https://github.com/mysql/mysql-server

Mysql Veri Tipleri : https://www.metinpolat.net/blog/mysql-veri-tipleri

Mysql veritananı kullanmak için Navicat Premium Full Portable indir 

 

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.