Software Developer
www.metinpolat.net

Unity 3D Nedir? Ne için Kullanılır?

1 45

Basitçe söylemek gerekirse, 2D ve 3D tasarlayabileceğiniz , dünyanın en popüler oyun motorudur. Bir ton özelliği bir araya getirir ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her oyunu yapacak kadar esnektir.

Rakipsiz platformlar arası özellikleri ile Unity hem oyun geliştiricilerin hem de Oyun Stüdyoları arasında popülerdir.

Pokemon Go, Heathstone, Rimworld, Cuphead ve çok daha fazlası gibi oyunlar oluşturmak için kullanıldı.

Programcılar, C# komut dosyası API’sı ve yerleşik Visual Studio entegrasyonu nedeniyle bunu sever. Unity ayrıca bir betik dili olarak JavaScript ve Visual Studio’ya alternatif isteyenler için bir IDE olarak MonoDevelop sunar.

Ancak Tasarımcılar’da kendi 3D modellerini oluşturmayı veya sıfırdan 2D animasyonlar oluşturmayı kolaylaştıran güçlü animasyon araçlarıyla birlikte bunu sevmektedir. Unity içerisinde, neredeyse her şey canlandırılabilir.

Unity, ücretsiz bir oyun motorudur. Kendi içinde bir market bulunmaktadır. Markette ücretsiz modeller haritalar ve animasyonlar olduğu gibi, ücretli olanları da vardır. İsterseniz ücretli modelleri alıp oyununuza dahil edebilirsiniz.

Ödemeye istekli olanlar için Unity, katmanlı bir abonelik modeli altında bazı ekstra özellikler ve esnek bir lisanslama planı sunar.

Premium kullanıcılar, Unity’nin kaynak koduna ve geliştirici desteğine de erişebilecek.

Unity 2005’ten beri var olduğu için, kullanıcıların büyük bir takibi ve şaşırtıcı bir kaynak kütüphanesi geliştirdi.

Unity, sadece fantastik belgelere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi video ve öğreticilerin zenginliği şaşırtıcıdır.

Yeni başlayanlar, sadece bu nedenle Unity ile başlamak akıllıca olacaktır.

Video oyun motorlarının bir çamaşır listesi arasında Unity, sadece inanılmaz toplulukları üzerine inşa edilmiş bir bilgi ve kaynak portalı olarak hizmet eder.

Güçlü gölgelendiriciler, fizik tabanlı malzemeler, post-processing ve yüksek çözünürlüklü aydınlatma sistemleri ile Unity, etkileyici grafikler sunabilir.

Yakında Unity ile ilgili bir eğitim serisi videoları paylaşmayı düşünüyorum takipte kalın 🙂

Aşağıda unity ile yapmış olduğum karakter modellemesi ve bu karakteri oluşturulan harita üzerine ekleme ve c# Js yardımı ile karakterin yürüme, koşma, eğilme ve zıplama işlemlerini gerçekleştirdiğim video ve resimlere göz atabilirsiniz 🙂

Hilal Bıyıklı Jandarma Özel Harekat Türk Askeri Karakter Modellemesi

unity karekter

Karakterin Unity içinde oluşturduğumuz haritaya eklenmesi

unity 3d

Oluşturulan karakterin harita üzerinde koşma, yürüme, eğilme ve zıplama harekterleri için c# ve Javascript ile gerekli kodlar yazıldıktan sonraki son hali.

Evet arkadaşlar başlangıç için bu kadar bilgi yeterli diye düşünüyorum. İlk başta biraz zor gözükse de, öğrendikçe çok zevk alacağınız bir dünyaya giriş yapmış olacaksınız 🙂

Mantık olarak, şöyle düşünün karakteri öldürmek için ne yapmamız gerekir ? Son olarak bir ölme animasyonu paylaşıyorum

Tabi ki de if else 🙂 Yani şart koymamız gerekiyor. Karakterimizin bir canı olsun. Can barı da 100 olsun diyelim. If yani; eğer can == 0 can sıfır olursa, ölme animasyonu çalışsın ve tekrar etmesin. Kısaca karakter ölünce yere yattığında animasyon dursun ve karakter öyle sabit kalsın 🙂

Ölme Animasyonu

Evet arkadaşlar, mantık olarak oyunlar bu şekilde yapılıyor. İleri ki paylaşımlarımda ve eğitim serilerinde daha fazla ayrıntı ve daha fazla bilgi ile karşınızda olacağım. Blog yazılarımı ve youtube kanalımı takip etmeyi unutmayın 🙂

Oyunun son hali geliştirilmeye devam ediyor 🙂

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz
1 yorum
  1. Tayfun Erbilen diyor ki

    Çok güzel ben de hep böyle bir oyun yapmak istemişimdir 🙂 Eline Sağlık

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.