Software Developer
www.metinpolat.net

SQL(Yapılandırılmış Sorgu Dili) Nedir?

0 67

Veri Nedir ?

Basit bir ifadeyle veriler, dikkate alınan herhangi bir nesne ile ilgili olgular olabilir. Örneğin adınız, yaşınız, boyunuz, kilonuz vb. Sizinle ilgili bazı verilerdir. Bir resim, dosya, pdf vb. veri de sayılabilir. 

Veri Tabanı Nedir?

Veri tabanı, sistematik bir veri koleksiyonudur. Veri tabanları verilerin depolanmasını ve değiştirilmesini destekler. Veri tabanları veri yönetimini kolaylaştırır. Birkaç örneği tartışalım. Çevrim içi bir telefon rehberi, kişileri, telefon numaralarını, diğer iletişim bilgilerini vb. İlgili verileri depolamak için kesinlikle veri tabanını kullanır. Elektrik servis sağlayıcınız, faturalandırmayı, müşteriyle ilgili sorunları, hata verilerini işlemek vb. İçin bir veri tabanı kullanıyor. Ayrıca facebook’u düşünelim. Üyeler, arkadaşları, üye faaliyetleri, mesajlar, reklamlar ve çok daha fazlası ile ilgili verileri depolamalı, manipüle etmeli ve sunmalıdır. Veri tabanlarının kullanımı için sayısız örnek sağlayabiliriz.

Veri Tabanı Yönetim Sistemi (DBMS-VTYS) nedir?

Veri Tabanı Yönetim Sistemi ( DBMS – VTYS ), kullanıcılarının veri tabanına erişmesini, verileri manipüle etmesini, verilerin raporlanmasını / gösterilmesini sağlayan bir program koleksiyonudur. Ayrıca veri tabanına erişimi denetlemeye yardımcı olur. Veri tabanı Yönetim Sistemleri yeni bir kavram değildir ve ilk olarak 1960’larda uygulanmıştır. Charles Bachmen’ in Entegre Veri Deposu’nun ( IDS- EVD ) tarihteki ilk DBMS olduğu söyleniyor. Zamanla birlikte veri tabanı teknolojileri çok gelişti ve veri tabanlarının kullanımı ve beklenen işlevleri son derece arttı.

Veri Tabanı Yönetim Sistemi Tipleri Nelerdir ?

  • Hiyerarşik = Bu tür DBMS, veri depolamak için “üst-alt” ilişkisini kullanır. Bu tür DBMS günümüzde nadiren kullanılmaktadır. Yapısı, düğümleri ve alanları temsil eden dalları temsil eden bir ağaç gibidir. Windows XP’de kullanılan windows kayıt defteri, hiyerarşik bir veri tabanı örneğidir. Yapılandırma ayarları, düğümlü ağaç yapıları olarak saklanır.
  • Ağ DBMS( VTYS ) = Bu tür DBMS çoktan çoğa ilişkileri destekler. Bu genellikle karmaşık veri tabanı yapıları ile sonuçlanır. RDM Sunucusu, ağ modelini uygulayan bir veri tabanı yönetim sistemi örneğidir
  • İlişkisel DBMS ( VTYS ) = Bu tür DBMS, veri tabanı ilişkilerini ilişkiler olarak da bilinen tablolar biçiminde tanımlar. Ağ DBMS’den farklı olarak, RDBMS çok sayıda ilişkiyi desteklemez. İlişkisel DBMS genellikle destekleyebilecekleri önceden tanımlanmış veri türlerine sahiptir. Bu, piyasadaki en popüler DBMS türüdür. İlişkisel veri tabanı yönetim sistemlerine örnek olarak MySQL, Oracle ve Microsoft SQL Server veri tabanı verilebilir.

Nesneye Dayalı İlişki DBMS ( VTYS ) = Bu tür yeni veri türlerinin depolanmasını destekler. Saklanacak veriler nesne biçimindedir. Veri tabanında saklanacak nesnelerin nitelikleri (yani cinsiyet, öfke) ve verilerle ne yapılacağını tanımlayan yöntemleri vardır. PostgreSQL, nesne yönelimli ilişkisel DBMS’ye bir örnektir.
SQL, Yapılandırılmış Sorgu dili anlamına gelir. SQL, İlişkisel Veri tabanları ile başa çıkmak için standart dildir. SQL, veri tabanı kayıtlarını eklemek, aramak, güncellemek ve silmek için kullanılabilir. SQL, veri tabanlarının optimizasyonu ve bakımı da dahil olmak üzere birçok başka işlem yapabilir. MySQL Veri tabanı, Oracle, Ms SQL sunucusu, Sybase, vb. Gibi ilişkisel veri tabanları SQL kullanır.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.