Software Developer
www.metinpolat.net

Scala Nedir ?

0 1.270

Scala, nesne yönelimli ve işlevsel programlamanın bir kombinasyonu olan modern birçok paradigma programlama dilidir. Son derece ölçeklenebilir, bu yüzden Scala olarak adlandırılır. Scala programlama, daha büyük ölçekte hem nesne yönelimli hem de fonksiyonel programlama stillerini destekleyen genel amaçlı bir bilgisayar dilidir. Scala güçlü bir statik programlama dili türüdür ve Java programlama dilinden etkilenir. Scala ve Java’nın en iyi benzerliklerinden biri, Scala’yı Java ile kodladığınız gibi kodlayabilmenizdir. Scala içinde birçok üçüncü taraf kütüphanesiyle birlikte birçok Java kütüphanesi kullanmak da mümkündür. Scala, geliştiriciler arasında en çok talep gören teknolojilerden biri haline geldi ve bugünün teknolojisiyle yoluna devam ediyor. Cloudera Spark Training’den Apache Spark hakkında bilgi edinin ve bir Scala Uzmanı olarak kariyerinizde üstünlük sağlayın. İşte size Scala’nın kısa bir açıklamasını verecek konulardan bazıları.

Neden Scala Bilmeliyiz ?

Scala’nın en büyük gücü, soyutlamaların tanımlanmasındaki esnekliğidir. Scala dilinin önemli bileşenlerinden biri Scala IDE’dir (Scala Entegre Geliştirme Ortamı) ve Eclipse Java aracına bağlanmak için kullanılır. Bu şekilde Eclipse özellikleri Scala IDE ile keşfedebilir. Scala, JRE (Java Runtime Environment) ve .NET Framework ile iyi çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Scala’da yazılan kodun test edilmesi ve yeniden kullanılması daha kolaydır; paralelleştirme daha basit hale gelir ve tüm programda daha az hata vardır. Scala programlama yukarıdan aşağıya bir yaklaşımı izler; programların her biri birden fazla parçaya bölünür ve her biri paralel olarak işlenebilir, böylece süreci hızlandırır ve verimliliği arttırır.Scala programlama dili, son derece ölçeklenebilir işlevsel programlama dili özelliklerine sahip nesne yönelimli bir dildir. Adı, onu diğer programlama dillerinden ayıran “ölçeklenebilirlik” özelliğinden almıştır. Ortak programlama modellerini daha zarif, özlü ve tip güvenli bir şekilde ifade etmek için tasarlanmıştır. Scala, işlevsel dillerin özelliklerini de (her fonksiyonun bir değer olduğu anlamında) sağlayan saf bir nesne yönelimli programlama dilidir (her değerin bir nesne olduğu anlamında). Scala’nın ilk versiyonu Alman Bilgisayar Bilimcisi Martin Odersky tarafından geliştirilen 2003 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri başarıyla çalışıyor.

Scala Programlama Dili Avantajları Nelerdir ? Sunduğu Ek Özellikler Nelerdir?

Hiçbir dil, tüm kullanım durumları için mükemmel değildir, ancak Scala birçok avantaj sağlar. Arzu edilen özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Kod daha özlü, okunabilir ve hatasızdır.
  • Scala’da, diğer birçok programlama diline kıyasla programı yazmak, derlemek, hata ayıklamak ve çalıştırmak kolaydır.
  • Fonksiyonel programlama, aynı soruna farklı bir açıdan yaklaşmanızı sağlar.
  • Görevlerin paralelleştirilmesine yardımcı olan eşzamanlılığı dağıtır.
  • Belirli görevler için birçok üçüncü taraf kitaplığı kullanılabilir. Dil yapıları şeklinde eklenebilirler.

Scala ile yapabileceğiniz ve programlama kısmında aktif rol oynayacağınız şeyler şunlardır:

  • Web sitesi kodlama·  Akış verileriyle çalışan uygulamaları hayata geçirmek
  • Eşzamanlılık ve dağıtılmış uygulamalar
  • Spark ile yapılan veri analizi
Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.