Software Developer
www.metinpolat.net

SAP Nedir?

0 12

SAP, iş süreçlerinin yönetimi için dünyanın önde gelen yazılım üreticilerinden biridir ve kuruluşlar arasında etkili veri işleme ve bilgi akışı sağlayan çözümler geliştirir. 1972 yılında kurulan şirket, başlangıçta Sistem Analizi Program Geliştirme (System Analyse Programment Wicklung) olarak adlandırıldı ve daha sonra SAP olarak kısaltıldı. O zamandan beri, küçük bir beş kişilik başlangıçtan 100.000’den fazla çalışanı ve 180 ülkede 440.000’den fazla müşterisi ile çok uluslu bir işletmeye dönüştü. Genel merkezi Almanya’nın Walldorf kentindedir. SAP, orijinal SAP R / 2 ve SAP R / 3 yazılımı ile kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımı standardını oluşturdu. SAP S / 4HANA, çok işlevli veri işlemek ve yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojilerin kullanımı için bellek içi bilgi işlemden yararlanarak ERP’yi bir üst seviyeye taşıyor. Şirketin entegre uygulamaları, bir işletmenin tüm bölümlerini dijital bir platformda akıllı bir pakete bağlar. Bugün SAP, 215 milyondan fazla bulut kullanıcısına, tüm işletme işlevlerini kapsayan 100’den fazla çözüme ve herhangi bir sağlayıcının en büyük bulut portföyüne sahiptir. Christian Klein (39), şirketi SAP SE Yönetim Kurulu’nda CEO olarak yönetmektedir ve DAX kuruluşunun en genç CEO’sudur.

SAP Yazılımı Ne İçin Kullanılır?

Geleneksel iş modelleri genellikle merkezi olmayan veri yönetimini içerir ve her bir işletme işlevi, işlemleri hakkındaki verileri ayrı bir veri tabanında depolar. Bu, diğer işletme işlevlerinden gelen çalışanların bilgilere erişemediği ve verilerin birden fazla departmanda çoğaltılmasının BT( Bilgi Teknolojileri ) depolama maliyetlerini ve veri hataları riskini artırdığı anlamına gelir. Veri yönetimini merkezileştiren SAP yazılımı, birden çok iş işlevi  uygulama tarafından kullanılan gerçeğin tek bir görünümünü sunar. Bu, çalışanlara işletme genelinde gerçek zamanlı bilgilere erişim sağlayarak şirketlerin farklı departmanları içeren karmaşık iş süreçlerini daha iyi yönetmelerine yardımcı olur. Sonuç olarak, işletmeler iş akışlarını hızlandırabilir, operasyonel verimliliği artırabilir, üretkenliği artırabilir, müşteri deneyimlerini artırabilir ve sonuçta karları artırabilir.

ERP Yazılımı Nasıl Çalışır?

Merkezi ERP yazılımı ile tüm çalışanlar aynı veri platformunu kullanarak güncelleme yapar. Ayrıca görevleri daha verimli tamamlamak için diğer departmanların girdiği verileri de görüntüleyebilirler. Örneğin, potansiyel bir siparişle ilgili bir çağrı alırken, bir satış ekibi yeterli stok olup olmadığını hemen görebilir ve satışları hızlı bir şekilde onaylayarak etkili müşteri hizmeti sağlayabilir. Sipariş verildikten sonra ERP sistemi, finans departmanında otomatik olarak bir faturalandırma işlemini tetikler. Ayrıca, envanter bilgilerini gerçek zamanlı ve otomatik olarak günceller. Envanter seviyelerine dayanarak, bir üretim planlama ekibi siparişi yerine getirebilmeleri için yeni ürünlerin üretimini planlayabilir ve İK bu faaliyet için gereken ek kaynaklar hakkında anında güncelleme alır. Aynı envanter bilgilerini kullanarak bir tedarik ekibi, planlanan üretim faaliyetini tamamlamak için stokta yeterli hammadde olup olmadığını görebilir. Değilse, malzemeleri zamanında kaynak yapabilirler.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.