Software Developer
www.metinpolat.net

React Nedir ?

0 26

React, web geliştirme alanındaki en popüler front end JavaScript kütüphanesidir. Büyük, köklü şirketler ve yeni başlamış girişimler tarafından kullanılır (Netflix, Airbnb, Instagram ve New York Times, birkaçını belirtmek için). React genel anlamda birçok avantaj getirir, bu da Angular.js gibi diğer framework(çerçeve) daha iyi bir seçim olmasını sağlar. React, web ve mobil uygulamalar için hızlı ve etkileşimli kullanıcı arabirimleri oluşturmak üzere getirilen bir JavaScript kitaplığıdır. Yalnızca uygulamanın görünüm katmanından sorumlu, açık kaynaklı, bileşen tabanlı, front end bir kütüphanedir. Model View Controller (MVC) mimarisinde, görünüm katmanı uygulamanın nasıl göründüğünden ve hissettiğinden sorumludur. React, Facebook’ta bir yazılım mühendisi olan Jordan Walke tarafından oluşturuldu.

Neden React Bilmeliyiz?

Bugün yazılım dilleri popülerliği arasında, diğer tüm front end geliştirme frameworkleri gölgede bıraktı. İşte nedeni:

  • Dinamik uygulamaların kolay oluşturulması: React, dinamik web uygulamaları oluşturmayı kolaylaştırır, çünkü daha az kodlama gerektirir ve kodlamanın genellikle çok hızlı karmaşıklaştığı JavaScript’ in aksine daha fazla işlevsellik sunar.
  • Geliştirilmiş performans: React, Sanal DOM kullanır ve böylece web uygulamalarını daha hızlı oluşturur. Sanal DOM, bileşenlerin önceki durumlarını karşılaştırır ve geleneksel web uygulamalarının yaptığı gibi tüm bileşenleri tekrar güncellemek yerine, yalnızca Real DOM üzerindeki öğeleri değiştirir.
  • Yeniden kullanılabilir bileşenler: Bileşenler, herhangi bir React uygulamasının yapı taşlarıdır ve tek bir uygulama genellikle birden fazla bileşenden oluşur. Bu bileşenlerin mantığı ve denetimleri vardır ve uygulama boyunca yeniden kullanılabilirler, bu da uygulamanın geliştirme süresini önemli ölçüde azaltır.
  • Tek yönlü veri akışı: React, tek yönlü bir veri akışını izler. Bu, bir React uygulaması tasarlarken, geliştiricilerin genellikle alt bileşenleri ana bileşenler içine yerleştirdiği anlamına gelir. Veriler tek bir yönde aktığından, hataları ayıklamak ve söz konusu olan anda, bir uygulamada sorunun nerede oluştuğunu bilmek daha kolay hale gelir.·        Küçük öğrenme eğrisi: React öğrenilmesi kolaydır, çünkü temel HTML ve JavaScript kavramlarını bazı faydalı eklemelerle birleştirir. Yine de, diğer araçlarda ve frameworklerde (çerçevelerde) olduğu gibi, React’in kütüphanesini doğru bir şekilde anlamak
  • Hem web hem de mobil uygulamaların geliştirilmesi için kullanılabilir: React’in web uygulamalarının geliştirilmesi için kullanıldığını zaten biliyoruz, ancak yapabileceği tek şey bu değil. React’in kendisinden türetilen ve oldukça popüler olan ve güzel mobil uygulamalar oluşturmak için kullanılan React Native adlı bir çerçeve var. Bu nedenle, React hem web hem de mobil uygulamalar yapmak için kullanılabilir.

Kolay hata ayıklama için özel araçlar: Facebook, React uygulamalarında hata ayıklamak için kullanılabilecek bir Chrome uzantısı yayınladı. Bu, hata ayıklama işlemini Web uygulamalarına daha hızlı ve kolay bir şekilde dönüştürür.

 

JSX – JavaScript Sözdizimi Uzantısı(JavaScript Syntax Extension)

JSX, JavaScript’in sözdizimi uzantısıdır. React ile birlikte, kullanıcı arayüzünün neye benzemesi gerektiğini tanımlamak için kullanılır. JSX kullanarak, HTML yapılarını JavaScript kodu içeren aynı dosyaya yazabiliriz. Bu, karmaşık JavaScript DOM yapılarının kullanılmasını önlediğinden kodu anlamayı ve hata ayıklamayı kolaylaştırır.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.