Software Developer
www.metinpolat.net

R Programlama Dili Nedir?

0 49

R, Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından 1993 yılında geliştirilen bir programlama dilidir. R, kapsamlı bir istatistik ve grafik yöntemleri kataloğuna sahiptir.

Makine öğrenme algoritmaları, doğrusal regresyon, zaman serileri, birkaçını istatiksel çıkarsama içerir. R kitaplıklarının çoğu R ile yazılır.

Ancak ağır hesaplama görevleri için C, C ++ ve Fortran kodları tercih edilir. R sadece akademik personel tarafından değil, birçok büyük şirket de Uber, Google, Airbnb, Facebook ve benzeri dahil olmak üzere R programlama dilini kullanmaktadır.

R ile veri analizi bir dizi adımda yapılır; sonuçları programlama, dönüştürme, keşfetme, modelleme ve iletme.

  • Program: R, açık ve erişilebilir bir programlama aracıdır
  • Dönüştürme: R, özellikle veri bilimi için tasarlanmış bir kütüphane koleksiyonundan oluşur
  • Keşif: Verileri araştırın, hipotezinizi geliştirin ve analiz edin
  • Model: R, verileriniz için doğru modeli yakalamak için çok çeşitli araçlar sağlar
  • İletişim Kurun: Kodları, grafikleri ve çıktıları R Markdown ile bir rapora entegre edin veya dünyayla paylaşmak için parlak uygulamalar oluşturun

R programlama dili, kullanım alanları ise:

  • İstatstiksel çıkarımlarda bulunmak
  • Veri analizi yaparken buna bağlı olarak, sonuçlar elde edip tavsiye sunmak
  • Makine Öğrenme Algoritmalarını geliştirmek ve çalışmalar yapmak

R‘ nin endüstri tarafından kullanımına bakarsak, akademisyenlerin önce geldiğini görürüz. R, istatistik yapmak için kullanılan bir dildir. R, sağlık sektöründe ilk tercihtir. Bu nedenle bunu hükümet ve danışmanlık takip eder. R’nin birincil kullanımları istatistik, veri görselleştirme ve makine öğrenmesidir.

r programlama dili

Niçin R Kullanmalıyız?

Veri bilimi, şirketlerin işlerini yürütme şeklini şekillendiriyor. Şüphesiz, Yapay Zeka ve Makineden uzak durmak şirketin başarısız olmasına yol açacaktır. Büyük soru, hangi aracı / dili kullanmanız gerektiğidir?

Veri analizi yapmak için piyasada bulunan çok sayıda araç vardır.

Yeni bir dil öğrenmek, biraz zaman yatırımı gerektirir. Verilerden en iyi bilgiyi vermek istiyorsanız, uygun aracı (R) öğrenmek için biraz zaman harcamanız gerekir. Veri görselleştirme (DataViz) söz konusu olduğunda, muhtemelen Tableau hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur.

Tableau, şüphesiz, grafikleri ve çizelgeleri kullanarak desenleri keşfetmek için harika bir araçtır. Ayrıca, Tableau öğrenmek zaman alıcı değildir. Veri görselleştirmeyle ilgili büyük bir sorun, hiçbir zaman bir desen bulmamanız veya sadece bol miktarda yararsız grafik oluşturmanızdır.

Tableau, verilerin veya İş Zekası’ nın hızlı bir şekilde görüntülenmesi için iyi bir araçtır. İstatistikler ve karar verme aracı söz konusu olduğunda, R daha uygundur. Stackoverflow, programlama dilleri için büyük bir topluluktur.

Bir kodlama sorununuz varsa veya bir modeli anlamanız gerekiyorsa Yığın Taşması size yardımcı olmak için burada.

Yıl boyunca, soru-görüntüleme yüzdesi R için diğer dillere kıyasla keskin bir şekilde artmıştır. Bu eğilim kuşkusuz veri biliminin yükselen yaşı ile büyük ölçüde ilişkilidir, ancak R dilinin veri bilimi talebini yansıtmaktadır.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.