Software Developer
www.metinpolat.net

Php ile neler yapılabilir ?

1 36

Merhaba, bu yazıda php öğrenmek isteyenlerin ilk merak ettiği şey php ile neler yapılabidiğidir sizde php ile neler yapılabildiğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Öncelikle Php Nedir? yazımı okumadıysanız ilk olarak php’nin ne olduğunu öğrendikten sonra bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Sunucu taraflı programlamaya odaklı olan Php ile her şeyi yapabilirsiniz. 

Diğer web tabanlı dillere göre onlarca avantajı olan ve günümüzde en popüler dillerden birisidir php. İnternet üzerindeki durağan sabit yazılara dinamiklik katmamızı sağlayan bir web tabanlı dil olan PHP, en iyi performansı MYSQL veritabanı ve linux işletim sistemi ile gösterir.

Sunucu tarafından programlama yapabilmeniz için bir adet Php çözümleyicisine, bir adet HTTP sunucuna ve bir adet de tarayıcıya ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyaçları karşıladıktan sonra web üzerinden uygulamaya yapmaya başlayabilirsiniz. Üstelik Php bütün işletim sistemlerinde çalışabilir bir durumdadır. Bu özelliğiyle dil kullanımını ve tercih edilme oranını her geçen gün artırmaktadır. Aynı zamanda Php HTTP sunucularının da birçoğunu destekler. Apache ve ISS bunlara örnek gösterilebilir. Ayrıca FastCGI ve Lighttpd ve Ngix sunucularında da Php desteği bulunmaktadır.

Php kullanılarak yapılan birçok sistem vardır. WordPress ve Joomla bunların en gelişmişlerdendir. Bunun yanı sıra Php kullanılarak birçok sosyal medya platformu geliştirilmiştir ki bu dil vasıtasıyla geliştirilmeye devam ediyor. Facebook, Instagram, Twitter bu platformlardan sadece bir kaçıdır. Bunların yanı sıra web tabanlı robotları oluşturmada da Php dilinden yararlanılmaktadır.

php ile neler yapılabilir

PHP’nin Yararları

 • Açık kaynak kodlu bir dil olduğundan dolayı Php gelişimini sürekli olarak sürdürmektedir.
 • Php Linux tabanlıdır fakat Linux tabanlı olması onun farklı sunucularda kullanılmamasına engel olmamıştır. Sanal sunucu yardımıyla Php tüm sunucularda kolaylıkla çalıştırılabilir.
 • Kullanımı yaygın olduğundan ve gelişimi devam ettiğinden dolayı dili öğrenmek isteyenler kaynak sıkıntısı çekmez.
 • Performans açısından ve güvenlik açısından oldukça gelişmiştir.
 • Öğrenilmesi diğer dillere göre kolay bir dildir.
 • Kod yazımı genelde Perl, C, Javascript gibi popüler olan internet programlama dillerine benzerdir. Böylece öğrenimi kolay olan dillerden herhangi birini bilen kişi de kolayca PHP kodlayabilir.
 • Rahat ve hızlı kodlanabilir, ayrıca derlenmesine de gerek yoktur. HTML kodları arasına sıkıştırabilir, kolayca yerleştirilebilir.
 • İnternette büyük bir geliştirici özelliğe sahiptir.
 • PHP ile yazılmış olan daha nice kod veya program, ücretsiz bir şekilde internet üzerinden elde edilebilir.
 • Web sunucusu olarak Apache gibi web sunucusu kullanıldığında yüksek bir performans gösterir. Bunun yanı sıra ISS, PWS gibi diğer web sunucularıyla da işbirliği yapar.
 • Veritabanı olarak MSSQL, MySql, Oracle gibi kullanılan veri tabanlarına bağlanabilir.
 • PHP MySql veritabanıyla birlikte verimli çalışacağı için ve düzenlenmesi kolay ve güvenli olduğu için ayrılmaz bir ikili olmuşlardır.
 • Windows, Linux gibi bilgisayar işletim sistemlerinde kolayca çalışır.

Evet php ile az çok neler yapılabildiğini öğrenmiş olduk aşağıda php ile ilgili bir sunum dosyası paylaşıyorum indirip bakmanızı tavsiye ederim.

Herkese iyi öğrenmeler iyi çalışmalar.

indir

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz
1 yorum
 1. Tayfun Erbilen diyor ki

  Php hakkında güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.