Software Developer
www.metinpolat.net

PhoneGap Nedir?

0 29

PhoneGap, Adobe System tarafından mobil uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir yazılım geliştirme çerçevesidir.

PhoneGap, bir uygulamayı sıfırdan geliştirmenin modern bir yolunu sunduğu için birçok mobil uygulama geliştiricisinin sorunlarına çözümdür.

Basitçe söylemek gerekirse, PhoneGap, özellikle mobil uygulama geliştirme için tasarlanmış açık kaynaklı bir çerçevedir.

Bu çerçeve, geliştiricilere bir uygulamayı indirmek üzere yayınlandıktan sonra birinci sınıf uygulamalar olarak kabul edilecek tüm uygulamaları oluşturmak için HTML, CSS ve JavaScript kullanma fırsatı verir.

PhoneGap Fark Yaratıyor

PhoneGap’i bu kadar yenilikçi bir araç olarak kalabalığın öne çıkaran bazı temel unsurları, bu çerçevenin geliştiricilere tüm uygulama için ortak bir kod tabanına sahip olma yeteneği sağlamasıdır. PhoneGap’ın icadından önce, mobil geliştirme mühendisleri, özellikle hibrit uygulamalar için, birden fazla dil ve kod içeren yoğun bir çalışmaya katılmalıdır. Ancak şimdi, basit kodlama dilini alan ve tüm geliştirme süreci için tek kod kaynağı yapan bir PhoeGap uygulaması oluşturmak kolaydır.

PhoneGap Mobil Geliştirme Süreci

PhoneGap, çok çeşitli uygulamalar oluşturmak için JavaScript, HTML ve CSS kullanır. Çerçeve her türlü uygulamayı oluşturamasa da, aşağıdaki özelliklere tam erişim sağlayan mobil uygulamalar yapmak için kullanışlıdır:

  • AğBildirim
  • Coğrafi Konum
  • Pusula
  • Depolama
  • medya
  • İletişim
  • Kamera
  • İvme ölçer

PhoneGap ücretsizdir – bu, uygulama geliştirme sürecini kolaylaştırabilecek bu özelliklere ücretsiz erişim sağlayan açık kaynaklı bir çerçevedir.

Birçok geliştirici, PhoneGap’ı onlara ortak bir kod tabanı verdiğini ve tüm uygulama kodlarını tek bir çerçevede uygulamalarına izin verdiğini düşünüyor.

phonegap

PhoneGap, belirli bir Web tarayıcısı veya bir kişinin cihazında çalışan bir JavaScript motoru söz konusu olduğunda bazı sınırlamalar sağlayabilir. Bu platformlar her zaman güncellenirken, PhoneGap bu sitelere hemen erişemeyebilir.

PhoneGap, mobil uygulama geliştiricilerinin hibrit uygulamalar için artan talepleri karşılamasına izin vererek temel kodlamayı tüm uygulamayı çalıştıracak bir dilde birleştirmenin kolay bir yolunu sunar.

PhoneGap için bazı sınırlamalar olsa da, tamamen çalışan ve bu ücretsiz çerçeveden oluşturulan binlerce uygulama var.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.