Software Developer
www.metinpolat.net

Pascal Dili Nedir? Nerede Kullanılır?

0 1.054

Pascal öğrenmeye başlamak için özel bir ön koşul yoktur. Pascal nispeten kolay bir dildir ve acemi programcıların bunları C, C ++, Java veya C # gibi diğer dillerle tanıştırmasına yardımcı olur. Diğer yüksek düzey programlama dillerine (ve deneyimlerden yola çıkarak, diğer programlama dillerine geçiş yapmam kolay ve diğer yeni başlayanlara diğer programlama dillerinden önce Pascal öğrenmelerini şiddetle tavsiye ediyorum). Pascal, genel programlama kavramlarını öğrenmek için bir dil olarak yaygın olarak kullanılan üst düzey bir prosedürsel programlama dilidir. Bazen, Pascal diğer dillere tercih edilir ve teknik sorunları çözmek için yararlı olabilir. Pascal öğrenmeye başlamak için daha kolay bir dil veya bu türden herhangi bir şey öğrenmek gerekli değildir. Çok kolay bir programlama dilidir ve programlama dünyasının temellerini anlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, C programlama dilini ve prosedürel olan diğer dili öğrenmeye başlamanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Biri Pascal‘ ı öğrendiğim ve daha sonra C programına çok kolay geçtiğim çeşitli deneyimlerim oldu. Pascal programlama dili, C programlama diline benzer bir programlama yapısına ve sözdizimine sahiptir. Pascal’ ın halefi dili, Pascal’ ın nesneye yönelik versiyonu olan Delphi’ dir.

 

Pascal Programlama Dili Neden Hala Tercih Edilen Bir Dildir?

Pascal, Delphi’ nin pratik olarak daha gelişmiş nesne yönelimli programlama dilinin (Object Pascal adı verilir) temelini oluşturan yapılandırılmış bir yordamsal programlama dilidir. Pascal, günümüz program programlama dillerinin aksine, ikincisinin ‘{‘, ‘}’ yerine ‘Begin’ ve ‘End’ kullanması; ‘&’, ‘|’, ‘!’ Yerine ‘And’, ‘Or’, ‘Not’; katı yazım ve diğer birçok fark. Ve bu yüzden, belki de Pascal dili yeni başlayanlar tarafından daha memnuniyetle karşılanmaktadır, çünkü sözdizimi birçok İngilizce kelime içerir ve pascal’daki bir program bir algoritmaya benzer.
Delphi günümüzde çeşitli uygulamaların geliştirilmesinde kullanılmaktadır. Delphi’yi kullanarak web uygulamaları, akıllı telefon uygulamaları, masaüstü uygulamaları ve çok daha fazlasını yazabilirsiniz. Bugün, Delphi Embarcadero’ya aittir. Hatta ek olarak şu anda diğer popüler programlama dillerinde olduğu kadar uygulama üretmek için diğer modern programlama dillerine ayak uydurmak için desteklenmektedir.

Tercüman ve Derleyiciler

Her üst düzey dilin, CPU’nun dil – makine koduna çevrilmesi gereken kendi kaynağı vardır. Bu çevirmenlere tercüman ve derleyici denir. Üst düzey bir dil paketi, bir üst düzey dilin kaynak kodunu nesne koduna çevirmek için kullandığı bir yorumlayıcı veya derleyici içerir. Bir tercüman, programın çevirisinin sonuna kadar belleğe yüklenmesi gerektiği için derleyiciden daha yavaştır. Derleyiciden daha az pratiktir, ancak günümüzde tarayıcılar gibi kritik uygulamalarda kullanılmaktadır (JavaScript yorumlanan bir dildir). Tercüman, programlardaki hataları bulmak ve temizlemek için faydalı olabilir, yani hata ayıklama için idealdir. Bir derleyici, programın nesne koduna tek ve eksiksiz çevirisi nedeniyle daha hızlıdır. Derleyici, kaynak kodu derler (sözdizimi hatası olmadan) ve yürütülebilir bir kopya oluşturur. Bu kopyaya ‘nesne kodu’ denir. Derlendikten sonra yeniden derlemeye gerek yoktur (kaynak kodu değiştirilmedikçe ve değişiklikleri yansıtmak için yeniden derleme gerekli olmadıkça). Nesne kodu, derlenen programı yürütmek için işletim sistemi tarafından kullanılır.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.