Software Developer
www.metinpolat.net

Oracle Veri Tabanı Nedir ?

0 11

Veri tabanı, bir bilgisayar sisteminde elektronik olarak depolanan yapılandırılmış verilerin organize edilmiş bir koleksiyonudur. Bilgisayar ilk icat edildiğinde, temel olarak bilimsel araştırmalarda hızlı bir şekilde hesaplama yapmak için kullanıldı. Bilgisayar gittikçe daha fazla benimsendiğinden, bilgisayarın hızlı erişim için daha büyük miktarda veri depolamasını gerektiren gereksinimler de artırıldı. Veri tabanı sistemi icat edilmeden önce, düz dosya yapısı veri depolamak için yaygın olarak kullanılıyordu. 1970’lerde, bir bilgisayar bilimcisi olan Dr. Ted Codd, veri tabanı yönetimi için ilişkisel modeli icat etti. İlişkisel model, düz dosya modelinin neden olduğu birçok sorunla ilgilenir. Modeline göre, veriler her şeyi tek bir yapıda birleştirmek yerine varlıklar ve nitelikler halinde düzenlenir. Bir varlık bir kişi, yer veya şeydir ve öznitelikler kişiyi, yeri ve şeyi tanımlar. Bu arada, varlıkları genellikle tablolar, kayıtlar,satırlar ve alan sütunları olarak adlandırırız. İlişkisel model, düz dosya modelinden daha iyidir, çünkü yinelenen verileri kaldırır; çalışan ve iletişim bilgilerini aynı dosyaya koyarsanız. Birden fazla kişisi olan çalışan, birden çok satırda görünecektir. İlişkisel Veri tabanı Yönetim Sistemi veya kısaca RDBMS ( İVTYS), ilişkisel verileri yönetir. Oracle Veri tabanı, en büyük pazar payına sahip bir RDBMS’ dir. Oracle Veri tabanı’ nın yanı sıra başka RDBMS ürünleri de mevcuttur. İşte bazı önemli olanlar: IBM’den Db2. Microsoft’tan SQL Server. MySQL – Oracle’ın da en popüler açık kaynaklı veri tabanı. PostgreSQL – en gelişmiş açık kaynak veri tabanı.

Oracle Veri Tabanı Özellikleri

Oracle veri tabanı, verileri hızlı ve güvenli bir şekilde depolamanızı ve almanızı sağlar. Oracle veri tabanı’ nın entegrasyon avantajları:

  • Oracle veri tabanı, platformlar arası bir platformdur. Windows Server, Unix ve GNU / Linux’un çeşitli dağıtımları dahil olmak üzere işletim sistemlerinde çeşitli donanımlarda çalışabilir.
  • Oracle veri tabanı, farklı bir platformdaki uygulamanın Oracle veri tabanı ile sorunsuz bir şekilde iletişim kurmasına izin veren ağ yığınına sahiptir. Örneğin, Windows üzerinde çalışan uygulamalar Unix üzerinde çalışan Oracle veri tabanına bağlanabilir.
  • ACID uyumlu – Oracle, veri bütünlüğünün ve güvenilirliğinin korunmasına yardımcı olan ACID uyumlu bir veri tabanıdır.
  • Açık teknolojilere bağlılık – Oracle, GNU / Linux bir ticaret ürünü haline gelmeden önce 1990’ların sonunda GNU / Linux’u destekleyen ilk Veritabanlarından biridir. O zamandan beri bu açık platformu destekliyor.

Oracle veri tabanı, onu popüler yapan çeşitli yapısal özelliklere sahiptir. Onlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Mantıksal veri yapısı – Oracle, verileri depolamak için mantıksal veri yapısını kullanır, böylece verilerin fiziksel olarak nerede depolandığını bilmeden veri tabanıyla etkileşim kurabilirsiniz.
  • Bölümleme – büyük bir tabloyu farklı parçalara bölmenize ve her parçayı depolama aygıtları arasında depolamanıza izin veren yüksek performanslı bir özelliktir.
  • Bellek önbellekleme – bellek önbellekleme mimarisi, hala yüksek hızda çalışabilen çok büyük bir veri tabanını ölçeklendirmenize olanak tanır.
Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.