Software Developer
www.metinpolat.net

NoSql Nedir?

0 644

NoSQL, sabit bir şema gerektirmeyen, birleşmeleri önleyen ve ölçeklendirmesi kolay olan ilişkisel olmayan bir DBMS(Database management systems)’dir.

Database management systems türkçesi Veritabanı yönetim sistemleri’dir.

NoSQL veri tabanı kullanmanın amacı, çok yönlü veri depolama ihtiyaçları olan dağıtılmış veri depoları içindir.

NoSQL, Büyük veri ve gerçek zamanlı web uygulamaları için kullanılır. Örneğin, Twitter, Facebook, Google gibi şirketler her gün terabayt kullanıcı verileri toplar.

NoSQL veri tabanı Sadece SQL Değil” veya “SQL Değil” anlamına gelir. Daha iyi bir terim “NoREL” olsa da, NoSQL yakalandı. Carl Strozz 1998 yılında NoSQL konseptini tanıttı.

Geleneksel RDBMS, daha fazla bilgi için verileri depolamak ve almak üzere SQL sözdizimini kullanır. Bunun yerine, bir NoSQL veri tabanı sistemi, yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış, yapılandırılmamış ve polimorfik verileri depolayabilen çok çeşitli veri tabanı teknolojilerini kapsar.

Neden NoSql ?

NoSQL veri tabanları kavramı, Google, Facebook, Amazon gibi internet devlerinde büyük miktarlarda veriyle ilgilenen popüler oldu. Büyük miktarda veri için RDBMS kullandığınızda sistem yanıt süresi yavaşlar. Bu sorunu çözmek için mevcut donanımımızı yükselterek sistemlerimizi “ölçeklendirebiliriz”. Bu işlem pahalıdır.

Bu sorunun alternatifi, yük arttığında veri tabanı yükünü birden çok ana bilgisayara dağıtmaktır. Bu yöntem “ölçeklendirme” olarak bilinir. NoSQL veri tabanı ilişkisel değildir, bu nedenle web uygulamaları göz önünde bulundurularak tasarlandıkları için ilişkisel veri tabanlarından daha iyi ölçeklenir.

Kolon Tabanlı

Kolon (Sütun) odaklı veri tabanları sütunlar üzerinde çalışır ve Google’ın BigTable belgesine dayanır. Her sütun ayrı ayrı ele alınır. Tek sütun veri tabanlarının değerleri bitişik olarak saklanır.

Veriler bir sütunda kolayca bulunduğundan SUM, COUNT, AVG, MIN vb. Toplama sorgularında yüksek performans sağlarlar. Sütun tabanlı NoSQL veri tabanları, veri depolarını, iş zekasını, CRM, Kütüphane kartı kataloglarını, HBase, Cassandra, HBase, Hypertable, sütun tabanlı veri tabanının örnekleridir.

Belge Odaklı

Belge Odaklı NoSQL DB, verileri anahtar değer çifti olarak saklar ve alır, ancak değer kısmı belge olarak saklanır. Belge JSON veya XML formatlarında saklanır. Değer, DB tarafından anlaşılır ve sorgulanabilir.

Ancak, belge veri tabanı için JSON nesnesi gibi veri deponuz vardır. Hangisinin esnek olmasını tanımlamanız gerekmez.

Belge türü çoğunlukla CMS sistemleri, blog platformları, gerçek zamanlı analitik ve e-ticaret uygulamaları için kullanılır. Değişen toplam yapılara karşı çoklu işlemler veya sorgular gerektiren karmaşık işlemler için kullanılmamalıdır.

Amazon SimpleDB, CouchDB, MongoDB, Riak, Lotus Notes, MongoDB, popüler Belge kaynaklı DBMS sistemleridir.

NoSql Avantajları·

  • Birincil veya Analitik Veri Kaynağı olarak kullanılabilir·
  • Büyük veri kapasitesi
  • Kolay şekilde çoğaltılabilir

Hızlı performans ve yatay ölçeklenebilirlik sunar.

NoSql Dezavantajları·

  • Standardizasyon kuralı yok
  • Sınırlı sorgu özellikleri
  • RDBMS veri tabanları ve araçları nispeten gelişmiş ve ilerlemiştir
  • Öğrenme eğrisi, yeni başlayacaklar için zordur
Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.