Software Developer
www.metinpolat.net

Matlab Nedir ? Ne için Kullanılır ?

0 41

Matlab Nedir ? Ne için Kullanılır ?

MATLAB (matris laboratuvarı), Mathigorks tarafından geliştirilen çok paradigmalı sayısal bir hesaplama ortamı ve tescilli programlama dilidir. MATLAB, matris manipülasyonlarına, fonksiyonların ve verilerin çizilmesine, algoritmaların uygulanmasına, kullanıcı arayüzlerinin oluşturulmasına ve diğer dillerde yazılmış programlarla arayüz oluşturulmasına izin verir. MATLAB öncelikle sayısal hesaplama için tasarlanmış olsa da, isteğe bağlı bir araç kutusu, sembolik hesaplama yeteneklerine erişim sağlayan MuPAD sembolik motorunu kullanır. Ek bir paket olan Simulink, dinamik ve gömülü sistemler için grafik çok alanlı simülasyon ve model tabanlı tasarım ekler. 2020’den itibaren MATLAB’ ın dünya çapında 4 milyondan fazla kullanıcısı vardır. MATLAB kullanıcıları mühendislik, bilim ve ekonominin çeşitli geçmişlerinden gelmektedir.

 

Matlab Tarihi ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

New Mexico Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri bölümünün başkanı Cleve Moler, 1970’lerin sonunda MATLAB‘ ı geliştirmeye başladı. Fortran’ ı öğrenmek zorunda kalmadan öğrencilerine LINPACK ve EISPACK’e erişim vermek için tasarladı. Yakında diğer üniversitelere yayıldı ve uygulamalı matematik camiasında güçlü bir kitle buldu. Bir mühendis olan Jack Little, 1983’te Moler’ ın Stanford Üniversitesi’ne yaptığı bir ziyaret sırasında ona maruz kaldı. Ticari potansiyelini kabul ederek Moler ve Steve Bangert ile katıldı. MATLAB’ ı C’de yeniden yazdılar ve geliştirilmesine devam etmek için 1984’te MathWorks’ ü kurdular. Bu yeniden yazılmış kütüphaneler JACKPAC olarak biliniyordu. 2000 yılında MATLAB, matris manipülasyonu LAPACK için daha yeni bir kütüphane seti kullanmak üzere yeniden yazılmıştır. MATLAB ilk olarak Little’ ın uzmanlığı olan kontrol mühendisliği araştırmacıları ve uygulayıcıları tarafından benimsenmiştir, ancak hızla diğer birçok alana yayılmıştır. Şimdi eğitimde, özellikle doğrusal cebir ve sayısal analiz öğretiminde de kullanılmaktadır ve görüntü işleme ile ilgilenen bilim adamları arasında popülerdir.

 

Matlab’ın Diğer Dillerle Arayüz Oluşturması

MATLAB, C veya Fortran programlama dillerinde yazılmış işlevleri ve alt rutinleri çağırabilir. MATLAB veri türlerinin iletilmesine ve döndürülmesine izin veren bir sarma işlevi oluşturulur. MEX dosyaları (MATLAB yürütülebilir dosyaları), bu tür işlevler derlenerek oluşturulan dinamik olarak yüklenebilir nesne dosyalarıdır. 2014’ten bu yana Python ile artan iki yönlü arayüz ekleniyordu. Perl, Java, ActiveX veya .NET ile yazılmış kütüphaneler doğrudan MATLAB’ dan çağrılabilir ve birçok MATLAB kütüphanesi (örneğin XML veya SQL desteği) Java veya ActiveX kütüphanelerinin etrafına sarmalayıcı olarak uygulanır. Java’dan MATLAB çağırmak daha karmaşıktır, ancak MathWorks tarafından ayrı olarak satılan bir MATLAB araç kutusu ile veya ilgisiz Java Meta Verileri ile karıştırılmaması gereken JMI (Java-MATLAB Arayüzü) adı verilen belgesiz bir mekanizma kullanılarak yapılabilir. JMI olarak da adlandırılan arayüz). Java için resmi MATLAB API’ si 2016 yılında eklendi. MathWorks’ ten temin edilebilen MuPAD tabanlı Sembolik Matematik Araç Kutusu’na alternatif olarak MATLAB, Maple veya Mathematica’ya bağlanabilir. MathML’ yi içe ve dışa aktarmak için kütüphaneler de mevcuttur.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.