Software Developer
www.metinpolat.net

Linux Nedir?

0 25

Linux, en iyi bilinen ve en çok kullanılan açık kaynaklı işletim sistemidir. Bir işletim sistemi olarak, Linux, bir bilgisayardaki diğer tüm yazılımların altında duran bu programlardan istek alan ve bu istekleri bilgisayarın donanımına aktaran bir yazılımdır.

Linux’un diğer işletim sistemlerinden farkı nedir?

Linux, birçok yönden Windows, macOS (eski adıyla OS X) veya iOS gibi daha önce kullanmış olabileceğiniz diğer işletim sistemlerine benzer.

Diğer işletim sistemleri gibi, Linux da grafik bir arayüze ve kelime işlemcileri, fotoğraf editörleri, video editörleri ve benzerlerine alıştığınız aynı yazılım türlerine sahiptir.

Çoğu durumda, bir yazılımın yaratıcısı, diğer sistemlerde kullandığınız programın Linux sürümünü yapmış olabilir.Kısacası: Bir bilgisayar veya başka bir elektronik cihaz kullanabiliyorsanız, Linux kullanabilirsiniz.

Ancak Linux, diğer işletim sistemlerinden de birçok önemli açıdan farklıdır. İlk olarak ve belki de en önemlisi, Linux açık kaynaklı yazılımdır. Linux oluşturmak için kullanılan kod ücretsizdir ve herkese katkıda bulunabilir.

Linux, Linux işletim sisteminin temel parçaları genellikle yaygın olmasına rağmen, farklı yazılım seçenekleri içeren birçok Linux dağıtımı olduğundan farklıdır. Bu, Linux’un inanılmaz derecede özelleştirilebilir olduğu anlamına gelir, çünkü sadece kelime işlemciler ve web tarayıcıları gibi uygulamalar değiştirilemez.

Linux kullanıcıları ayrıca hangi sistemin grafik görüntülediği gibi temel bileşenleri ve diğer kullanıcı arabirimi bileşenlerini de seçebilir.

Linux’u kimler kullanıyor?

Biliyor olsanız da olmasanız da muhtemelen Linux kullanıyorsunuzdur. Hangi kullanıcı anketine baktığınıza bağlı olarak, İnternet’teki web sayfalarının üçte biri ile üçte ikisi Linux çalıştıran sunucular tarafından oluşturulur.

Şirketler ve bireyler sunucuları için Linux’u seçerler çünkü güvenli, esnek ve her biri ticari destek sunan Canonical, SUSE ve Red Hat gibi şirketlere ek olarak geniş bir kullanıcı topluluğundan mükemmel destek alabilirsiniz.

Android telefonlar, tabletler ve Chromebook’lar, dijital depolama cihazları, kişisel video kaydediciler, kameralar, giyilebilir cihazlar ve daha fazlası gibi muhtemelen sahip olduğunuz birçok cihaz da Linux çalıştırıyor.

Arabanızın başlığı altında çalışan Linux var. Microsoft Windows bile, Linux için Windows Alt Sisteminin (WSL) bir parçası olarak Linux bileşenlerine sahiptir.

Linux Nasıl Kuruldu?

Linux 1991 yılında Helsinki Üniversitesi’nde öğrenim gören Linus Torvalds tarafından kuruldu. Torvalds, Linux’u, ağırlıklı olarak akademik ortamlarda kullanılan başka bir Unix klonu olan Minix’e ücretsiz ve açık kaynaklı bir alternatif olarak kurdu. Başlangıçta ona “Freax” adını vermeyi amaçlamıştı, ancak Torvalds sunucusunun yöneticisi, Torvalds’ın adının ve Unix kelimesinin birleşiminden sonra adı “Linux” adlı orijinal kodu dağıtmak için kullandı ve ad sıkışmıştı.

Linux’un “sahibi” Kimdir?

Açık kaynak lisansı sayesinde Linux herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Ancak, “Linux” ismindeki marka yaratıcısı Linus Torvalds’a aittir.

Linux için kaynak kod birçok yazarın telif hakkı altındadır ve GPLv2 lisansı ile lisanslanmıştır.

“Linux” terimi teknik olarak sadece Linux çekirdeğini ifade eder. Çoğu kullanıcı bir işletim sistemi bir dizi program, araç ve hizmet (masaüstü, saat, uygulama menüsü vb.) İçerir. Bazı insanlar, özellikle Özgür Yazılım Vakfı üyeleri, bu koleksiyonu GNU / Linux olarak adlandırırlar, çünkü dahil edilen birçok hayati araç GNU bileşenleridir.

Bununla birlikte, tüm Linux kurulumları işletim sisteminin bir parçası olarak GNU bileşenlerini kullanmaz: Örneğin Android, bir Linux çekirdeği kullanır, ancak GNU araçlarına çok az güvenir.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.