Software Developer
www.metinpolat.net

Kotlin Nedir ?

0 51

Kotlin Nedir ?

Kotlin, başlangıçta nesne yönelimli ve fonksiyonel programlama özelliklerini bir araya getiren JSM (Java Sanal Makinesi) ve Android için tasarlanmış genel amaçlı, ücretsiz, açık kaynaklı, statik olarak yazılmış “pragmatik” bir programlama dilidir. Birlikte çalışabilirlik, güvenlik, açıklık ve kalıplama desteğine odaklanmıştır. Kotlin’i hedefleyen JavaScript ES5.1 ve yerel kod (LLVM kullanarak), bazı işlemciler için de üretilmektedir.

Kotlin, 2010 yılında IntelliJ IDEA’nın arkasındaki şirket olan JetBrains’den çıkmıştır. 2012’den beri açık kaynaklıdır. Kotlin ekibinin şu anda JetBrains’de 90’dan fazla tam zamanlı üyesi bulunmaktadır ve GitHub’daki Kotlin projesinde 300’den fazla katılımcı bulunmaktadır. JetBrains, amiral gemisi IntelliJ IDEA dahil olmak üzere birçok ürününde Kotlin’i kullanıyor.

Java Dilinin Benzeri olan Dil : Örneklerle Kotlin

val sb = StringBuilder()

Fonksiyonların fun anahtar sözcüğüyle tanımlandığını ve yeni satırlar mevcut olduğunda noktalı virgüllerin artık isteğe bağlı olduğunu görebilirsiniz. Val anahtar sözcüğü salt okunur bir özelliği veya yerel değişkeni bildirir. Benzer şekilde, var anahtar sözcüğü değişken bir özellik veya yerel değişken bildirir. Bununla birlikte, Kotlin güçlü bir şekilde yazılmıştır. Val ve var anahtar kelimeleri yalnızca tür çıkartılabildiğinde kullanılabilir. Aksi takdirde türü bildirmeniz gerekir. Kotlin’in her sürümünde tip çıkarımı gelişiyor gibi görünüyor. Her iki bölmenin de üstündeki işlev bildirimine bir göz atın. Java’daki dönüş türü prototipten önce gelir, ancak Kotlin’ de, Pascal’da olduğu gibi iki nokta üst üste ile ayrılmış prototipin yerine geçer. Kotlin, Java’nın sınıf üyesi olma zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Kotlin‘ de, işlevler bir dosyada en üst düzeyde, yerel olarak diğer işlevlerin içinde, bir sınıf veya nesne içindeki üye işlevi ve bir uzantı işlevi olarak bildirilebilir. Genişletme işlevleri, C # benzeri bir sınıfı sınıftan miras almak veya Dekoratör gibi herhangi bir tasarım deseni kullanmak zorunda kalmadan yeni işlevlerle genişletme yeteneği sağlar. Kotlin’de Fonksiyonel Programlama

 

Üst düzey işlevlere izin vermek Kotlin için fonksiyonel programlama hikayesinin sadece başlangıcıdır. Dil ayrıca üst düzey işlevleri, anonim işlevleri, lambdaları, satır içi işlevleri, kapanışları, kuyruk özyinelemesini ve jenerikleri destekler. Başka bir deyişle, Kotlin fonksiyonel bir dilin tüm özelliklerine ve avantajlarına sahiptir. Örneğin, aşağıdaki işlevsel Kotlin deyimlerini düşünün. Kotlin, tam teşekküllü bir işlevsel programlama dili olmasına rağmen, Java’nın nesne yönelimli doğasının çoğunu, mevcut Java kodunu dönüştürürken çok kullanışlı olan alternatif bir programlama stili olarak korur. Kotlin’ in iç içe, iç ve anonim iç sınıflarla birlikte yapıcıları olan sınıfları vardır. Buna ek olarak Java 8 gibi arabirimleri vardır. Kotlin’ in yeni bir anahtar sözcüğü yoktur. Bir sınıf örneği oluşturmak için, yapıcıyı normal bir işlev gibi çağırın.  Kotlin’de güvenlik özellikleriYaygın hatalardan kaçınmaktan bahseden Kotlin, boş işaretçi referansları tehlikesini ortadan kaldırmak ve boş değerlerin işlenmesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bunu, standart türler için null yasadışı yaparak, null olabilecek türler ekleyerek ve null için testleri işlemek için kısayol gösterimleri uygulayarak yapar.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.