Software Developer
www.metinpolat.net

Dış Seo Nedir ? Nasıl Yapılır ?

0 11

Dış Seo Nedir , Site dışı SEO bir web sitesinin Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında üst sıralarda yer alması için kullanıcı odaklı yapılan profesyonel markalaşma çalışmalarını ifade eder.

Site dışındaki farklı kaynaklar aracılığıyla sektörel müşterilerin web sitesini ziyaret etmesi için gerçekleştirilen anahtar kelime backlink çalışmaları, açık url bırakma, yorum, sektörel makalelerle bilgi verme ve tüm firma tanıtım çalışmalarını kapsamaktadır.

Yani; internette yayın hizmeti veren bloglar, sosyal medya kanalları, forumlar, sözlükler, haber siteleri, video platformları, PDF döküman ekleme ve paylaşma siteleriyle birlikte TV, Radyo, Gazete, Billboard gibi tüm mecralarda firma ismi, ürün/hizmetler, anahtar kelimeler ve sloganlarla hazırlanmış tüm reklam ve tanıtım çalışmalarına site dışı SEO denir.

Dış SEO (Off-Page SEO), site içerisinde tamamlanan iç SEO (Off-Page SEO) çalışmaları sonrasında geçilmesinin daha doğru olarak kabul edildiği SEO çalışmalarının ikinci ayağıdır. Bu aşamada iç kısımda müdahaleler yapılmaz, sitenizin başka sitelerden link olarak bağlantı/referans alması (backlink) hedeflenmektedir.

Zira alan adı otoritesi ve URL otoritesi gibi metrikler, büyük ölçüde backlinklere bağlıdır. Bu nedenle dış SEO çalışmaları, sitenize gelen backlinklerin artması, kaliteli kaynaklardan referans almanız ve otoriter ve güçlü bir site olmanız konuları için önemlidir.

 

site dışı seo nedir

 

Dış SEO’da Backlink Kaynakları

Backlink edinmek için birçok farklı kaynak bulunmaktadır. Dış SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bir konu da link çeşitliliğidir. Zira özellikle ücretli link satın alarak yapacağınız dış SEO çalışmalarında doğal görünmeye çalışmalı ve olabildiğince bunun bir ücretli link olmadığını göstermelisiniz. Off-Page SEO çalışmalarında link edinebileceğiniz site kategorileri şu şekilde listelenebilir;

  • Sosyal medya platformları (Facebook, Twitter, Google Plus, LinkedIn, Pinterest, Medium, Reddit vs.),
  • Video paylaşım siteleri (YouTube, Dailymotion, Vimeo vs.),
  • Sitenizin sektörüyle/kategorisiyle benzer ve alakalı internet siteleri,
  • Sürekli güncel ve kaliteli içeriğe sahip haber siteleri (Hürriyet, Habertürk, Milliyet, Sözcü vs.)
  • Sözlük formatında yayın yapan siteler (Ekşi Sözlük, İnci Sözlük, Uludağ Sözlük, İTÜ Sözlük vs.)
  • .EDU uzantılı eğitim kurumlarına ait siteler (Üniversite, Lise, İlkokul vs.)
  • .GOV uzantılı devlet kurumlarına ait siteler (Bakanlıklar, Vakıflar, Sendikalar vs.)
  • Güncel ve sürekli içerik paylaşımı yapılan kaliteli forumlar (Google Destek Forumları, Microsoft Destek Forumları, Samsung Destek Forumları vs.)
  • PDF siteleri (SlideShare, İssuu, Dropbox, 4Shared vs.)
  • Resim paylaşım siteleri (Flickr vs.)

 

Başarılı Site Dışı SEO Uygulama ve Çalışmaları


→ Arama motorlarında sıralama elde edecek kullanıcı odaklı, özel ve okuyucularda paylaşma dürtüsü yaratacak kaliteli içerikler üretmek.
→ Google’un web site kalite yönergelerini benimsemek ve talimatlarına uygun stratejilerle sitenize ziyaretçi trafiği sağlamak.
→ Üst sıralarda yer alan rakiplerin web sitelerinin içerik ve performans analizleri yapılarak backlink kaynaklarından link almaya çalışmak.
→ Backlink ihtiyaçlarınızı sektörel yakınlığı bulunan otoriter sitelerden ve arama motorlarında konum elde etmiş içeriklerden temin etmek.
→ Web siteniz için tıklama alamayacağınız link çöplüğüne dönmüş sitelerde tanıtım çalışmaları yapmamak ve uzak durmak.
→ Site dışı SEO planlamanıza göre sitenize bağlanan tüm linkleri “nofollow-dofollow” olarak ayarlayarak sitenizin kalitesini korumak.
→ Google webmaster (Google Search Console) aracını sürekli takip etmek ve uyarılarını dikkate alarak etkili kullanmak.
→ Pozitif bir şekilde Google, Facebook, Instagram, Google Plus, Linkedin, Pinterest, Twitter, VK yorum ve değerlendirmeleri almak.
→ İnternet dünyasına sektörünüzle alakalı özel, yüksek çözünürlüğe sahip çok kaliteli resimler göndermek ve başkalarının kullanımını sağlamak.
→ Google analitik ya da benzer araçlar kullanılarak sitenize gelen linkleri, gelebilecek olan spam trafikleri kontrol etmek, engellemek ve reddetmek.
→ Site içeriklerinizi “Etiket (Hashtag)” kullanarak kusursuzca sosyal medya kanallarında ziyaretçilerinize sunmak ve hedef kitlenizle etkileşim yaratmak.
→ Okuyucuyu web sitenize yönlendiren, marka isminiz, anahtar kelimeniz ve iyi bir sloganla hazırlanmış TV, Radyo, Gazete, Billboard reklamları oluşturmak.
→ Firmanıza marka değeri katacak anahtar kelimelerinizle profesyonelce hazırlanmış Google Adwords, Yandex Direct ve tüm sosyal medya reklamları vermek.
 
Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.