Software Developer
www.metinpolat.net

C# Nedir?

0 9

C#, güçlü bir şekilde yazılmış bir nesne yönelimli programlama dilidir. C# açık kaynak kodlu, basit, modern, esnek ve çok yönlüdür. Bu makalede, C#’ın ne olduğunu, C#’ın neler yapabileceğini ve C#’ın C++ ve diğer programlama dillerinden nasıl farklı olduğunu öğrenebiliriz. Bilgisayar bilimlerinde bir programlama dili, yazılım programları yazmak için kullanılan bir dildir.

C#, Microsoft tarafından 2001 yılında geliştirilen ve başlatılan bir programlama dilidir. C#, günümüzün geliştiricilerine yalnız bugün değil, aynı zamanda yıllarca geçerli olacak yazılımlar oluşturma esnekliği ve özellikleri sağlayan basit, modern ve nesne yönelikli bir dildir.

 

C# dilinin özellikleri şunlardır:

 • Modern ve kolay kullanıma sahip olması
 • Hızlı ve açık kaynak (open source) imkanı vermesi
 • Gelişen ve değişime adapte olabilen bir dil olması ki yıllardır hala en popüler diller arasındadır.
 • Verimli ve Güvenli bir yazılım özelliği sağlar.

 

C# Modern ve Kolaydır

C#’ın amacı, sadece öğrenmesi kolay olmayan, aynı zamanda her türlü yazılım geliştirme için modern işlevselliği destekleyen bir programlama dili geliştirmekti. Programlama dillerinin geçmişine ve özelliklerine bakarsanız, her programlama dili, o sırada belirli bir ihtiyacı çözmek için tasarlanmıştır. C# dili, ancak iş ve işletmelerin ihtiyaçlarını akılda tutmak için tasarlanmıştır. C# dili, işletmelerin tek bir programlama dili kullanarak her türlü yazılımı geliştirmesi için tasarlanmıştır. C# günümüz yazılım geliştirmesini destekleyecek işlevsellik sağlar. C#, Web, Mobil ve uygulama geliştirme ihtiyaçlarını destekler. C# dil sözdilimleri, C++, Java, Pascal ve benimsenmesi kolay diğer dillerden etkilenir. C#, ek olarak karmaşıklığı ve yapılandırılmamış dil özelliklerini de önler.

 

C# Hızlı ve Açık Kaynaklıdır

C#, Microsoft’tan bağımsız olarak yönetilen ve çalışan .NET altında açık kaynaktır. C# dil özellikleri, derleyiciler ve ilgili araçlar Github’daki açık kaynaklı projelerdir. C# dil özellik tasarımı Microsoft tarafından yönetilirken, açık kaynak topluluğu dil geliştirme ve değişimlerinde çok aktiftir. C# diğer birçok üst düzey programlama diline göre hızlıdır. C# 8 ile de birçok performans iyileştirmesi vardır.

 

C# Verimli ve Güvenlidir

C#, bir tür güvenli bir dildir. C#, veri kaybına veya diğer sorunlara yol açabilecek tür dönüşümlerine izin vermez. C#, geliştiricilerin güvenli kod yazmasına izin verir. C# ek olarak da verimli kod yazmaya odaklanır ve kullanıcılarını bu yönde etkilemeye ya da cezbetmeye çalışır.

 • Güvenli olmayan dokümanlara izin vermez. Bu şekilde güven seviyesi üst düzeyde
 • Boş yani ‘Null’ gibi yazılım dilleri içinde ‘type’ olarak bilinen türleri, C# içinde desteklenir.
 • Bir türün değiştirilemez olduğunu ve derleyicinin parametrelerde kullanırken kopyaları kaydetmesini sağladığını ifade etmek için salt okunur bir yapı sağlar.

C Sharp ile neler yapılır?

C# programlama dili ile hayal ettiğiniz her şeyi yapabilir, kodlayabilirsiniz desek herhalde doğru olacaktır. Zira tasarımda ve yazılımda hayal dünyasının sınırı yoktur. C# programlama dili de en modern dil olduğu için yazılımcılara hayalindeki her şeyi programlama imkanı tanıyor. Peki C# ile hangi platformlarda neler kodlanır?

 • Web Web Uygulamaları (Asp.NET)
 • Mobil uygulamalar
 • Web servisleri uygulamaları
 • Konsol uygulamaları
 • DLL yazma
 • Windows Form Uygulamaları
 • Oyun tasarlama

C# Gelişiyor

C# 8.0, C#’ın en son sürümüdür. C# dil geçmişine bakarsak, C# diğer dillerden daha hızlı gelişmektedir. Microsoft ve güçlü bir topluluk desteği sayesinde yoluna devam etmektedir. C#, başlangıçta Windows istemci uygulamaları yazmak için tasarlandı fakat bugün C# konsol uygulamaları, bulut uygulaması ve modern makine öğrenme yazılımından hemen hemen her şeyi yapabilir vaziyettedir. Bu sayede hala popülerlik seviyesi üst kademede ve yapılacak uygulamalarda da ön planda tutulması ek olarak bilinmesi gereken yazılım dilleri arasındadır.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.