Software Developer
www.metinpolat.net

Adobe Photoshop Nedir?

0 16

Adobe Photoshop, görüntü düzenleme, grafik tasarım ve dijital sanat için yaygın olarak kullanılan bir yazılımdır.

Tasarım ve düzenleme sürecinde derinlik ve esneklik sağlamak için katmanlamadan yararlanır, ayrıca birleştirildiğinde hemen hemen her şeyi yapabilen güçlü düzenleme araçları sağlar.

1988 yılında Thomas ve John Knoll kardeşler tarafından yaratıldı. 1989’da John programı “Photoshop” olarak pazarlayan Adobe Systems’a sattı. O zamandan beri, program grafik düzenleme için fiili endüstri standardı haline geldi.

Hem macOS hem de Windows için yayınlanır, ancak Linux için yayınlanmaz.

Photoshop, kullanıcıların birden çok katmanda görüntüler oluşturmasına ve düzenlemesine izin vermek için özel olarak tasarlanmıştır.

Bu katmanlar veya katmanlar saydamlığı destekleyebilir ve ayrıca altındaki katmanlarda alttaki görüntüleri değiştirebilen maskeler veya filtreler olarak da işlev görebilir.

Gölgeler ve alfa birleştirme gibi diğer efektler uygulanabilir. Bu katmanlara birkaç renk modeli uygulamak da mümkündür – CMYK, RGB, Spot Renk ve Çift Ton ve Tur renk alanı.

adobe photoshop

Devam eden bir çalışma için varsayılan dosya uzantısına .PSD (Photoshop Document) adı verilir.

PSD dosyasının genişliği ve yüksekliği için maksimum 30.000 piksel ve dosya uzunluğu sınırı 2 gigabayttır.

Başka bir Photoshop dosyası türü .PSB’dir (Photoshop Big) – büyük bir belge biçimidir ve PSD’nin maksimum yükseklik ve genişlik sınırını 300.000 piksele genişletir ve ayrıca uzunluk sınırını yaklaşık 4 exabayta uzatır.

Abone Ol
En son haberleri, gelişmeleri ve blog yazılarımı doğrudan gelen kutunuza almak için buradan abone olabilirsiniz.
İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.