301 yönlendirmesi

301 yönlendirmesi adres değişikliği yaparken en iyi yöntemdir. Neden yönlendirme yapılır diyecek olursanız.

Bu bazen kimilerine göre google cezalarından kurtuluş sebebi olabilir.

Bize göre her ne kadar yönlendirme sonrası kısa bir süre sonra cezai işlemlerin zaten tekrar uygulanacağı kesindir. Bu nedenle link temizliği yada diğer cezadan kurtulma yöntemlerini uygulamanız daha sağlıklı olacaktır.

Buna rağmen yeni bir site, yeniden başla, kullanıcı hitleri, pagerank, sayfa otoritesi vs diğer SEO kriterleri eyvah eyvah diyorsunuz doğal olarak. Ancak eğer aşağıdaki adımlara dikkat ederek uygularsanız. Sitenizi 301 çekerek başka bir domain’e tüm seo özellikleriyle birlikte başka bir domaine taşıyabilirsiniz. Aynı şekilde alt sayfalardan birinde url değişikliği yapmak istediğinizde de aynı yöntemi kullanmalısınız.

301 yönlendirmesi nedir ?

Bir domainden başka bir domaine geçiş yaparken veya bir alt sayfanın adresini kalıcı olarak değiştirmek gerektiği zamanlarda kullanılan yönlendirmelerden bir tanesidir.

Temel prensibi kesin olarak taşınmayı içermesidir. Yani eski adresimiz şuydu artık şu adresten yayın yapacağız demiş olursunuz.

Php siteler için site adresi değiştirme 301 yönlendirme kodu

.htaccess dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyerek 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

eskidomain.com yazan yere hali hazırdaki site adresinizi yazın yenidomain.com yazan yere de yeni aldığınız ve yönlendirmek istediğiniz alan adını yazın. Yönlendirme doğru şekilde gerçekleşecektir.

Bu kodu eski alan adının bulunduğu sunucudaki .htaccess dosyasına yerleştirirseniz, yeni URL adreslerini kullanmayan herhangi bir URL adresine erişim isteği doğrudan yeni alan adındaki URL adresine yönlendirilmiş olur. Bununla beraber ne kadar fazla sayfaya sahip olursanız olun yukarıdaki iki satırlık kod tüm sayfalarınız için çalışacaktır. Eğer alan adıyla birlikte URL yapısında da değişikliğe gidecekseniz bu durumda her bir sayfayı .htaccess dosyasında tek tek yönlendirmelisiniz:

Unutulmaması gerekir ki 301 ile yönlendirme sonrası site tüm negatif ve pozitif her şekliyle birlikte yönlendirilir. Mesela eğer filtre cezası , penguen cezası gibi cezalar almışsanız yeni domainde de aynı sorunu muhtemelen yaşamaya devam edeceksiniz.

 

reklam alanı

Yorum Yap

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen adınızı yazın